POCZUJ ZIOŁOWE ORZEŹWIENIE

W tak upalne dni jak te ostatnie, i ciało i umysł szukają nieustannie ochłody oraz orzeźwienia.

Czy wiesz, że świeże zioła mają właściwości chłodzące i mogą sprawić, że poczujesz się rześko nawet w najgorętsze dni lata?

Sprawdź, które z nich sprawdzą się najlepiej.

 

Miętowe orzeźwienie.

Ze wszystkich ziół jakie oferuje natura, najbardziej z właściwości chłodzących słynie mięta zielona. Miętowe olejki eteryczne zachowane najlepiej w świeżych liściach orzeźwiają i dają uczucie świeżości.

Warto zawsze mieć miętową sadzonkę na kuchennym parapecie. Jej dodatek do sałatek, jogurtowego sosu czy domowych lodów czy lemoniady, przemieni je w najbardziej pożądane tego lata dania.

Relaks i ochłoda dzięki melisie.

Melisa to wyjątkowa roślina, którą na tle innych ziół wyróżnia charakterystyczny cytrusowy aromat. Jest kojarzona z właściwościami uspokajającymi i wspomagającymi zasypianie. Dzięki niej właśnie poczujesz odprężenie tak potrzebne w czasie upałów. Stosowana regularnie poprawi samopoczucie i wspomoże walkę ze zmęczeniem.

Szałwia na ratunek dla zmęczonych upałem.

Szałwia, należąca do tej samej rodziny co siostry melisa i mięta, to zioło o lekko gorzkawym smaku i silnym aromacie. Nie tylko orzeźwia, ale hamuje też nadmierne pocenie, dlatego sprawdzi się u osób które szczególnie borykają się z tym problemem.

Ostudzony napar z szałwii  tak jak miętowa herbata świetnie Cię ochłodzi. Dodatek kilku kostek lodu i plasterków cytrusów przemieni napar w przepyszne ziołowe ice tea.

Ice tea z szałwią, miętowe cold brew lub lemoniada na bazie naparu z melisy – kombinacji nie ma granic! Ziołowe napoje to w letnie dni najlepsza alternatywa dla słodkich soków i lemoniad. Zaspokoją nie tylko pragnienie ochłody, ale dzięki zawartym w ziołach olejkom eterycznym dadzą tak potrzebne w upale uczucie świeżości i orzeźwienia.

Przepis na ziołowe ice tea? Bardzo proszę!

1,5 l wody

1 cytryna

1 limonka

Garść mrożonych malin

garść świeżych liści melisy, mięty +kilka liści szałwi (opcjonalnie)

1 łyżka naturalnego miodu

lód wg uznania

Świeże liście ziół obmyj i spłaszcz przyklepując je dłońmi (dzięki temu wydobędziesz jeszcze więcej aromatu). Po kilku godzinach przecedź, dodaj miód, dokładnie wymieszaj i odstaw, aby miód się rozpuścił. Cytrynę i limonkę sparz, pokrój w plasterki i dodaj do ziół. Jeśli masz ochotę, dorzuć garść malin, wymieszaj całość. Obowiązkowo dodaj kostki lodu, by powstał pysznie chłodzący napój.

Tego lata dla ochłody nie musisz zbyt często sięgać po lody czy mrożoną kawę – to z reguły  „puste” kalorie. Korzystaj z ziołowego orzeźwienia, a w bonusie wesprzyj swoje zdrowie witaminami i antyoksydantami, które natura upakowała po brzegi w zielonych liściach!

wieża, lekka i wybornie nasycona zielenią. Taka właśnie jest pietruszka, której pęczki pachną tak intensywnie, że w progi niejednego domu mogłyby być przynoszone zamiast kwiatów.

Natka pietruszki to jedna z najdłużej znanych i najczęściej stosowanych

w kuchniach bliskowschodniej, południowo-amerykańskiej czy europejskiej roślin przyprawowych. I nic dziwnego! Dzięki delikatności w smaku lubiana jest przez prawie wszystkich, a z jej dodatkiem prosta codzienna kuchnia nabiera prawdziwej świeżości i charakteru.

Ziele pietruszki cenione jest jednak najbardziej z innego względu niż walory smakowe i zapachowe. W drobnych listkach  kryje się prawdziwe bogactwo wartości odżywczych!

Natka pietruszki – jak i pozostałe zioła –  stanowi „koncentrat” substancji odżywczych, będąc jednocześnie praktycznie bezkalorycznym surowcem. W małym pęczku

(ok. 30g) znajduje się jedynie ok. 11 kcal, za to taka porcja pokryje całkowicie dzienne zapotrzebowanie organizmu na wit. A, a zaw. w niej wit. K przekroczy minimalne zapotrzebowanie 5-krotnie! Jeśli chodzi o witaminę C, pęczek świeżego ziela zapewni nam mniej więcej połowę dawki, którą powinniśmy spożyć w ciągu dnia. Co więcej, to, że natka pietruszki stanowi źródło kwasu askorbinowego (wit. C)  ma niebagatelne znaczenie w kontekście wchłaniania bardzo cennego i często niedoborowego w diecie żelaza. Żelazo niehemowe , pochodzące ze źródeł roślinnych (w tym z natki pietruszki), to związek o bardzo niskiej biodostępności. Jednak w połączeniu z witaminą C wchłania się o wiele efektywniej, dlatego współobecność tych dwóch składników w jednej roślinie jest jej bardzo dużą zaletą.

W natce pietruszki natura serwuje nam jak na dłoni bombę antyoksydacyjną. Wyżej wymienione witaminy jak i inne składniki takie jak luteina czy flawonoidy stanowią antyoksydanty, których jak największa podaż stanowi podstawę polecanej każdemu diety przeciwzapalnej. Niestety są to substancje bardzo „wrażliwe” na działanie takich czynników jak światło czy wysoka temperatura, pod wpływem, których ulegają degradacji, dlatego by skorzystać w jak największym stopniu z jej naturalnego bogactwa, należy zadbać o odpowiednie przechowywanie świeżej pietruszki.