Świeża, lekka i wybornie nasycona zielenią. Taka właśnie jest pietruszka, której pęczki pachną tak intensywnie, że w progi niejednego domu mogłyby być przynoszone zamiast kwiatów.

Natka pietruszki to jedna z najdłużej znanych i najczęściej stosowanych
w kuchniach bliskowschodniej, południowo-amerykańskiej czy europejskiej roślin przyprawowych. I nic dziwnego! Dzięki delikatności w smaku lubiana jest przez prawie wszystkich, a z jej dodatkiem prosta codzienna kuchnia nabiera prawdziwej świeżości
i charakteru.

Ziele pietruszki cenione jest jednak najbardziej z innego względu niż walory smakowe i zapachowe. W drobnych listkach  kryje się prawdziwe bogactwo wartości odżywczych!

Natka pietruszki – jak i pozostałe zioła –  stanowi „koncentrat” substancji odżywczych, będąc jednocześnie praktycznie bezkalorycznym surowcem. W małym pęczku
(ok. 30g) znajduje się jedynie ok. 11 kcal, za to taka porcja pokryje całkowicie dzienne zapotrzebowanie organizmu na wit. A, a zaw. w niej wit. K przekroczy minimalne zapotrzebowanie 5-krotnie! Jeśli chodzi o witaminę C, pęczek świeżego ziela zapewni nam mniej więcej połowę dawki, którą powinniśmy spożyć w ciągu dnia. Co więcej, to, że natka pietruszki stanowi źródło kwasu askorbinowego (wit. C)  ma niebagatelne znaczenie w kontekście wchłaniania bardzo cennego i często niedoborowego w diecie żelaza. Żelazo niehemowe , pochodzące ze źródeł roślinnych (w tym z natki pietruszki), to związek o bardzo niskiej biodostępności. Jednak w połączeniu z witaminą C wchłania się o wiele efektywniej, dlatego współobecność tych dwóch składników w jednej roślinie jest jej bardzo dużą zaletą.

W natce pietruszki natura serwuje nam jak na dłoni bombę antyoksydacyjną. Wyżej wymienione witaminy jak i inne składniki takie jak luteina czy flawonoidy stanowią antyoksydanty, których jak największa podaż stanowi podstawę polecanej każdemu diety przeciwzapalnej. Niestety są to substancje bardzo „wrażliwe” na działanie takich czynników jak światło czy wysoka temperatura, pod wpływem, których ulegają degradacji, dlatego by skorzystać w jak największym stopniu z jej naturalnego bogactwa, należy zadbać o odpowiednie przechowywanie świeżej pietruszki.