Początek wiosny to czas,  kiedy w każdym zakamarku czuć roślinną świeżość. Tym bardziej kuchnia czeka, by wybuchnąć wiosennymi aromatami. Nadchodzące Święta Wielkanocne stwarzają do tego mnóstwo okazji, a w przygotowaniu tradycyjnych świątecznych potraw w ich pachnącej wiosną odsłonie, nie sprawdzi się lepiej nic niż świeże zioła!

Oto kulinarne pomysły na to jak w oka mgnieniu przemienić Wielkanocne śniadanie w pełną świeżości po brzegi ucztę.

Ziołowy majonez na dwa sposoby

Faszerowane jaja czy domowa jarzynowa sałatka, aż proszą się, by dodać im wiosennego polotu. Szybko i prosto zrobimy to, przygotowując i dodając do nich majonez w ziołowej wersji. Z pewnością wywoła to miłe zaskoczenie na twarzach (i podniebieniach) gości oraz domowników.

Ziołowy majonez przygotować można na dwa sposoby: wykorzystując gotowy i łącząc go z listkami świeżych ziół lub robiąc domową wersję na bazie oleju.

Propozycja pierwsza: Majonez bazyliowy

Składniki

1 szklanka majonezu (gotowego lub domowego)
1 pęczek bazylii (około 1 szklanka listków)

Majonez należy zblendować dokładnie z listkami bazylii. Przygotowując mniejszą porcję, można również użyć moździera, rościerając z majonezem poszatkowane liście.

Propozycja druga:  Domowy majonez z czosnkiem niedźwiedzim

Składniki

100 g świeżego czosnku niedźwiedziego
450 ml oleju rzepakowego
3 żółtka
1 łyżeczka musztardy (np. dijon)
2 łyżeczki octu (np. jabłkowego)
Sól i czarny pieprz do smaku

Czosnek niedźwiedzi należy opłukać i zblanszować przez około 30 sekund w mocno osolonej wrzącej wodzie. Po tym czasie przełożyć liście do schłodzonej wody z lodem. Osuszony i posiekany czosnek włożyć do naczynia blendera, dodając olej rzepakowy. Blendować z małą prędkością, zwiększając stopniowo moc blendera. Kiedy olej uzyska jasny zielony kolor, przecedzić liście przez drobne sitko.

W następnej kolejności należy wymieszać żółtka, musztardę i ocet na gładką masę. Blendować, wlewając powoli małym strumieniem zielony olej. Po 20 – 30 sekundach majonez jest gotowy, by serwować go na wielkanocnych jajkach czy mięsach.


Wielkanocne jaja z farszem pełnym ziół

Jak odmienić „obowiązkowe” faszerowane jajka? Oprócz dodatku zielonego majonezu, tradycyjne jaja przemienimy w ich w pełni wiosenną wersję, przygotowując farsz z dużą ilością pachnących szczypiorku, pietruszki czy kolendry.

Składniki

6 jaj
3 łyżki jogurtu naturalnego
garści świeżych ziół: szczypiorku, kolendra, mięty, pietruszki itp.
sól i czarny pieprz do smaku

Po ugotowaniu jaj na twardo, oddzielone żółtka zblendować na gładko z jogurtem i ziołami. Całość doprawić do smaku solą i pieprzem. Nadziać pastą białka i udekorować bazyliowym majonezem lub świeżym groszkiem czepnym, posiekanym szczypiorkiem czy natką.

Coś na słodko, czyli orzechowy mazurek ze świeżymi listkami

Święta nie mogą się obyć bez kruchego mazurka. I do tej świątecznej pozycji idealnie pasują świeże zioła. W jakim połączeniu? Oto nasza propozycja.

Składniki

5-6 łyżek mąki orzechowej
2 łyżki śmietanki lub mleka roślinnego
2 łyżki masła/masła roślinnego
szczypta kardamonu
2 szczypty soli

na wierzch:

mocno gorzka czekolada
domowa kwaśna konfitura
świeży tymianek, mięta, bazylia, oregano – dobrać rodzaj najlepiej pasujący do wybranej konfitury

Wszystkie produkty oprócz dodatków połączyć w misce i uformować ciasto. Po zawinięciu w folię spożywczą i wstawić na pół godziny do lodówki. Po tym czasie ciasto rozwałkować i wyłożyć do formy z papierem do pieczenia. Piec w 200-220 stopniach przez około 15 minut do zarumienienia.

Upieczony spód posmarować równomiernie konfiturą, a następnie oblać cienką warstwą czekolady.

Udekorować obficie listkami ziół, by jak najszybciej przywołać wiosnę – nie tylko na wielkanocnym stole.

W każdym przepisie pasować będą dowolne ulubione świeże zioła! Granice w tworzeniu wariacji przepisów wyznacza jedynie nasza kulinarna wyobraźnia.