Rozmaryn – przedstawiciel roślin z rodziny mięty o śródziemnomorskim pochodzeniu jest jednym z najlepszych przykładów tego, jakim urozmaiceniem obdarza świat ziół.  Już sama nazwa „rozmaryn” oznaczająca z języka łacińskiego morską rosę (rose – rosa; marinus – morze) mówi nam, że to roślina kryjąca w sobie rześki smak i aromat porannego powietrza znad Basenu Śródziemnomorskiego. Jego niosący się leśny zapach o orzeźwiającym i kojącym działaniu sprawia, że rozmaryn znajduje zastosowanie nie tylko w świecie kulinarnym, ale także przy produkcji środków pielęgnacyjnych czy domowych środków czystości.

Co więcej… rozmaryn to zioło młodości! Dzięki zawartości silnych przeciwutleniaczy zaliczany jest do roślin o największej aktywności antyoksydacyjnej, co sprawia, że ma właściwości wzmacniające organizm i zapobiegające procesom starzenia. Jakby było tego mało, rozmaryn wykazuje również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, stąd regularne picie rozmarynowych naparów może załagodzić m. in. skórne zmiany chorobowe, w tym trądzik.

Subtelny, a zarazem lekko ostry smak świeżego rozmarynu wykorzystasz na wiele sposobów. Oto kilka z nich:

~ Przygotuj rozgrzewający rozmarynowy napar z cytrusami. W szklanym dzbanku umieść świeże gałązki rozmarynu i plastry cytrusów i zalej wrzątkiem. Zaparz kilkanaście minut. Dosłódź miodem, jeśli masz ochotę. Pij ciepłe, chwytając ziołową chwilę.

~ Dodaj  świeże gałązki zioła wraz z plastrami grejpfruta do karafki z wodą i ciesz się naturalnym orzeźwieniem.

~ Przygotuj rozmarynową sól – w robocie kuchennym umieść 1-2 gałązki rozmarynu
i szklankę soli. Miksuj przez ok. 5-10 minut, aż gałązki zostaną rozdrobnione
i wymieszane z solą. Rozprowadź mieszankę równomiernie na papierze do pieczenia
i pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin. Możesz również wysuszyć mieszankę
w piekarniku przez 20 minut w 100 st. C, aby przyspieszyć ten proces. Przełóż do słoika i korzystaj jak najczęściej, by w Twojej kuchni zagościł iście śródziemnomorski klimat.

~ Przygotuj marynatę do mięs na bazie rozmarynu, cytrusów, oliwy i octu balsamicznego. Zaskocz leśnymi aromatami swoich gości i domowników!

~ Zrób ziołowe masło z czosnkiem, blendując lub mieszając bardzo drobno posiekane listki rozmarynu z masłem. Dopraw zmiażdżonym ząbkiem czosnku. Zobaczysz, to świetny dodatek do pieczywa, pieczonych warzyw czy mięs.

Z właściwości rozmarynu skorzystasz też poza kuchnią!

~ Zaparzając kilka gałązek rozmarynu „sauté”, przygotujesz antybakteryjny płyn do płukania ust czy spray, który odświeży powietrze w pomieszczeniu (wystarczy przelać zimny „napar” do podajnika z dozownikiem).

~ Regularne stosowanie domowych płukanek przygotowanych na bazie rozmarynu świetnie wzmocni też włosy jak i zapobiegnie ich nadmiernemu wypadaniu.