A gdyby tak poprzez dodatek jednej rośliny wybrać się w podróż po Meksyku, Azji czy Indiach… tak naprawdę nie ruszając się od stołu? Takie właśnie kulinarne podróże w mgnieniu oka zapewnia świeża kolendra, jeśli tylko zdecydujemy się, by zagościła na naszym talerzu.

Jako jedna z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka, w tradycyjnych przepisach kuchni meksykańskiej, azjatyckiej i indyjskiej stanowi obowiązkowy składnik. I nic dziwnego, bo jej charakterystyczny orzeźwiający, korzenno-cytrusowy smak jest kluczem do przekształcenia puree z awokado w guacamole czy  pokrojonych w kostkę pomidorów w pico de gallo. Dzięki swojemu aromatycznemu polotowi z prostych składników potrafi uczynić zaskakujące kulinarne cuda. Co jeszcze zyskamy, jeśli kolendra regularnie będzie gościć w naszej kuchni? Oprócz smakowego ożywienia dań, dzięki liściom świeżej kolendry zyskamy zdrową dawkę witamin A, K, C oraz rutyny jak i przeciwzapalnych polilefenoli. Kolendra zapewni też wsparcie pracy przewodu pokarmowego, szczególnie funkcji jelit i wydzielaniu żółci.

Zarówno łodygi, jak i liście kolendry są bardzo aromatyczne. Mimo, że łodygi mają nieco twardszą strukturę, warto je posiekać razem z liśćmi i wykorzystać każdą część tego zioła, nie tracąc ani grama wyjątkowego smaku i wartości odżywczych. Najwięcej cytrusowych nut kolendry odczujemy, jedząc ją na surowo, nie gotowaną, pieczoną czy suszoną. Polecana jest więc szczególnie do przyprawiania sosów sałatkowych lub dipów warzywnych podawanych na zimno. Jeśli chcemy jednak odmienić dzięki niej przepis na chili con carne czy danie curry serwowane na ciepło, świeżymi listkami wystarczy uwieńczyć gotowanie. Hojna porcja poszatkowanej świeżej kolendry dodana do często serwowanego dania sprawia, że domownicy z niecierpliwością pytają co to za nowa receptura!

BATATY PO MEKSYKAŃSKU FASZEROWANE GUACAMOLE I KOLENDRĄ

Składniki

2 średniej wielkości bataty,
80 g sera cheddar
1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku,
1/2 łyżeczki wędzonej papryki w proszku
sól i pieprz do smaku,
1/2 pęczka świeżej kolendry
1 awokado
1 ząbek czosnku
1 szalotka
kawałki cytryny i limonki

 

Bataty nakłuwamy w kilku miejscach widelcem, a następnie zawijamy w folię aluminiową. Piec w 200°C do miękkości ok. 40 minut (jeśli bataty są większe, pieczenie może trwać nieco dłużej). Miękkość batatów można sprawdzić, wbijając w nie widelec.

Upieczone bataty odstawiamy na 5-10 minut, tak by się nie poparzyć, następnie odwijamy z folii i ostrożnie nacinamy wzdłuż nożem. Za pomocą łyżki wyjmujemy trochę miąższu i nadziewamy guacamole przygotowanym ze zblendowanego awokado z przyprawami, czosnkiem, garścią świeżej kolendry i sokiem z limonki. Całość posypujemy startym serem oraz poszatkowaną szalotką i wstawiamy do piekarnika na kolejne 10 min. Na koniec skrapiamy bataty sokiem z cytryny i limonki i posypujemy pozostałą świeżą kolendrą.