JAK PRZECHOWYWAĆ ZIOŁA

 

Niejeden miłośnik aromatycznej i pełnej wartości odżywczych kuchni uwielbia mieć na parapecie sadzonki świeżych ziół, po które można sięgnąć w każdym momencie przygotowywania dań na co dzień i od święta. Nie zawsze jednak mamy przestrzeń czy możliwości, by pielęgnować „ziołowy parapet”, dlatego warto znać kilka wskazówek, jak przechowywać ucięte zioła, by ich walory zachowały się jak najdłużej.

 

Zioła lubią chłód oraz cień. Światło i wysoka temperatura niszczą cenne substancje aktywne występujące w roślinach, które stanowią ich największą wartość. Zaraz po ucięciu ziół najlepiej więc zapewnić im ciemne i chłodne warunki z odpowiednim poziomem wilgoci. Pozwoli to zachować ich świeżość nawet przez około tydzień. Świeżo ucięte kolendrę, pietruszkę czy bazylię możemy włożyć do niewielkiego pojemnika z wodą, przykryć dodatkowo woreczkiem i włożyć do lodówki, zwłaszcza w przypadku wysokich temperatur. Innym sposobem jest zawinięcie ziół lekko wilgotnym, wytrzymałym papierowym ręcznikiem i umieszczenie w lodówce. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku tymianku, rozmarynu czy oregano, które posiadają grubsze łodygi.

 

Inną możliwością przechowywania są również foliowe woreczki strunowe. Nie zajmują dużo miejsca, jednak w zamkniętym opakowaniu plastikowym zioła mogą dość szybko zwiędnąć .

 

Pozostałe metody przechowywania

 

Walory odżywcze ziół możemy zachować na długo poprzez suszenie. Rośliny najlepiej suszyć na powietrzu, spinając pęczki i wieszając je liśćmi w dół. Taki proces jest jednak długotrwały – zioła potrzebują mniej więcej trzy tygodnie, by uzyskać formę bezpieczną do przechowywania.

Innym sposobem jest też suszenie w lekko uchylonym piekarniku nagrzanym do około 75 st. C. Zajmuje to mniej więcej 4 godziny.

Jeśli chodzi o przechowywanie, świetnie sprawdza się również mrożenie! To jedna z najlepszych metod stosowana w celu zachowania właściwości odżywczych żywności, ale też i ziół. Śmiało możemy posiekać zielone łodygi i liście i zapakować w pudełku lub słoiku do zamrażalnika. W zamrożonej formie zioła można dodać do dań na ciepło – zup, zapiekanek, risotto i wielu innych.

Wybierz swój ulubiony sposób na przechowywanie ziół i ciesz się ich wartościami odżywczymi, smakiem i zapachem jak najdłużej!