Pachnotka – ta aromatyczna roślina, choć jeszcze mało znana w Polsce, ma wiele do zaoferowania, zarówno pod względem kulinarnym jak i zdrowotnym. Dlatego z pewnością zasługuje na więcej uwagi w naszej kuchni.

Pachnotka, znana także jako perilla (Perilla frutescens), pochodzi z Azji Wschodniej, głównie z Chin, Japonii i Korei. W tych krajach jest popularnym składnikiem kuchni i medycyny tradycyjnej od wieków. W Chinach nazywana jest „zǐ sū”, w Japonii „shiso”, a w Korei „kkaennip”. Pachnotka jest rośliną jednoroczną, która dorasta do około jednego metra wysokości i charakteryzuje się liśćmi o mocnym, aromatycznym zapachu.

W medycynie chińskiej i japońskiej pachnotka jest używana do leczenia wielu dolegliwości, takich jak przeziębienia, astma, nudności i zaburzenia trawienne. Liście, nasiona i olej z pachnotki są cenione za swoje właściwości lecznicze.

Pachnotka jest bogata w olejki eteryczne, które nadają jej charakterystyczny, intensywny aromat. Te olejki są również stosowane w aromaterapii i jako naturalne środki odstraszające owady.

Właściwości prozdrowotne

– Przeciwutleniacze: Pachnotka zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać wolne rodniki i chronić komórki przed uszkodzeniem.
– Kwasy tłuszczowe omega-3: Nasiona pachnotki są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które wspierają zdrowie serca i mózgu oraz mają właściwości przeciwzapalne.
Witaminy i minerały: Liście pachnotki są źródłem witamin A, C, i K oraz minerałów takich jak wapń, żelazo i magnez. Te składniki wspierają zdrowie kości, wzrok, układ odpornościowy i krążenie.
Przeciwzapalne i przeciwhistaminowe: Pachnotka ma naturalne właściwości przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, co może pomóc w łagodzeniu objawów alergii, stanów zapalnych oraz atopowego zapalenia skóry.

Przykłady Potraw z Pachnotką

Sushi i sashimi: W Japonii liście shiso są często używane jako ozdoba do sushi i sashimi, nadając potrawom wyjątkowy smak i aromat.

Kimchi: W Korei pachnotka jest dodawana do tradycyjnego kimchi, co wzbogaca jego smak i dodaje zdrowotnych właściwości.

Sałatki: Świeże liście pachnotki mogą być dodawane do sałatek, dodając im pikantnego, ziołowego smaku.

Zupy i buliony: Pachnotka świetnie komponuje się z zupami, szczególnie w kuchni azjatyckiej, gdzie dodaje głębi smaku i aromatu.

Smażone dania: Liście pachnotki można również smażyć w tempurze lub dodawać do dań stir-fry, aby dodać chrupkości i wyjątkowego smaku.

Herbatka: napar z pachnotki w formie herbatki wspomaga trawienie czy łagodzi alergie.

Sałatka z pachnotką, truskawkami, ogórkami małosolnymi i serem kozim.

Składniki:

– 1/4kg truskawek
– 10 szparagów
– 2 ogórki małosolne
– ser kozi w kostce (100g)
– garść rukoli
– 1 szklanka listków pachnotki
– 2 łyżki posiekanych pistacji
– 4 morele
– dressing: 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka miodu, sok z ½ cytryny, szczypta soli i pieprzu

Wykonanie:

Szparagi myjemy i odłamujemy twarde końcówki. Gotujemy 5 minut w posolonym wrzątku. Studzimy i kroimy na mniejsze kawałki.

Truskawki i morele myjemy i kroimy na plasterki.

Ogórki małosolne kroimy na plasterki.

Ser kozi kroimy w kostkę.

W miseczce mieszamy wszystkie składniki dressingu.

W głębokim talerzu umieszczamy rukolę, a następnie truskawki, morele, szparagi, ser kozi oraz ogórki małosolne.

Posypujemy listkami pachnotki, pistacjami i skraplamy dressingiem.