Wraz z zaniedbaniem ludowej tradycji kulinarnej zapomnieliśmy o wspaniałych produktach, które uwielbiały nasze babcie. Jednym z takich rarytasów jest buraczany zakwas, który na całe szczęście ostatnio na nowo staje się bohaterem w niejednej kuchni. Przez wielu jego smak oraz właściwości zdrowotne odkrywane są po raz pierwszy. Inni wiedzą już, że powinien zajmować w spiżarni honorowe miejsce.

Buraczany zakwas to nic innego jak buraki poddane procesowi naturalnej fermentacji. Tak niewiele, a jednak! To napój mogący nosić miano płynnego zdrowotnego złota. Jest wypełniony witaminami i związkami odżywczymi po brzegi. Prawdziwa multiwitamina, a na dodatek naturalny probiotyk. Fenomen zakwasu to to, że zawarte w nim związki odżywcze, m.in żelazo, kwas foliowy czy wit. z grupy B, wchłaniają się dużo lepiej niż z surowych warzyw. Wszystko za sprawą probiotycznych bakterii z zakwasu, które dbają o kondycję naszych jelit. Dzięki bakteriom buraczany zakwas jest niczym eliksir na wzmocnienie. To też  świetny „lek” przy problemach trawiennych, obniżonej odporności, anemii, a nawet ogólnym zmęczeniu.

Ważne, by wybrać dobry zakwas. Użyte składniki, sposób doprawienia oraz warunki przygotowania odpowiadają za intensywność w smaku, stopień kwaśności i oczywiście zawartość „wszystkiego dobrego” dla zdrowia. Warto sięgnąć po ten ze sprawdzonego źródła.

Jak w pełni skorzystać ze świetnych właściwości zakwasu z buraków w nadchodzące święta? W najprostszy sposób, przygotowując najlepszy staropolski barszcz. Najlepszy, czyli ten domowej roboty z jakościowym zakwasem buraczanym.

Barszcz na zakwasie

litr zakwasu z buraków

kawałek selera

duża marchew

korzeń pietruszki

cebula

łyżka oliwy

garść suszonych grzybów

2 ząbki czosnku

świeża natka pietruszki, majeranek, lubczyk

Przygotuj esencjonalny bulion warzywno-grzybowy. Dodaj zakwas w proporcji 1 litr zakwasu : 1litr bulionu. Dopraw rozgniecionym czosnkiem, oliwą, cytrynowym sokiem, majerankiem i pieprzem. Podawaj z hojną porcją poszatkowanych świeżych ziół.

Czy zakwas do picia jedynie od święta? Zdecydowanie nie! Tylko regularne pite na co dzień małe porcje zakwasu będą wzmacniającą odżywką dla organizmu.